Wysokiej jakości wzmacniacz klasy D w kilka minut.
Możesz go uruchomić nawet bez lutowania! Wystarczy podłączyć gotowy moduł według schematu.

Wielu z nas lubi czasem głośno słuchać muzyki czy to w towarzystwie czy też, aby zagłuszyć muzykę klasyczną grającą u naszego sąsiada obok. A akurat nie posiadamy sprzętu który dysponowałby adekwatną mocą.

Czy musimy wydawać duże pieniądze na takie przyjemności ? Otóż nie, możemy sami wykonać takie urządzenie audio.
Każdy z nas posiada odtwarzacz MP3, smartfon, laptop. Nie mają one dużej mocy audio, ale zawsze możemy wzmocnić ich dźwięk.

I tu właśnie pomocne są wzmacniacze. Dostępnych w sprzedaży jest ich wiele, różnią się maksymalną mocą i klasą. Klasę wzmacniacza określa się literami alfabetu angielskiego, i tak mamy oznaczenia od A do H. My zajmiemy się konkretnym modelem wzmacniacza, będzie to wzmacniacz klasy D. Jest to gotowy moduł oparty o układ scalony TPA3116 D2 zamontowany na płytce drukowanej wraz z innymi podzespołami.

Poniżej schemat podłączenia wejść i wyjść wzmacniacza:

Wystarczy podłączyć kabel typu jack-jack z wyjścia słuchawkowego komputera, konsoli , telefonu czy też innego źródła posiadającego wyjście słuchawkowe. Do płytki podłączamy dwa głośniki , zasilanie i to wszystko!!

Gotową płytkę wzmacniacza możesz zakupić klikając na przycisk poniżej:

Kup wzmacniacz!

Dane techniczne:

  •          Moc: 2x50W
  •          Impedancja głośników: 4 lub 8 Ohm
  •          Zasilanie: 8-24V
  •          Pobór prądu: do 3A

Klasa D, co to oznacza ? Ta klasa dotyczy wzmacniaczy impulsowych, zwanych także cyfrowymi. Umieszczone w nim tranzystory MOSFET przełączają się pomiędzy stanem pełnego przewodzenia(otwarty), a wyłączenia(zamknięty). Takie zmiany stanów odbywają się z wysoką częstotliwością.

Zalety wzmacniaczy klasy D:

  •          Wysoka sprawność : 90-95%(dla porównania klasa A ma sprawność do 20% , a klasa B do 78%) , oznacza, że wzmacniacz praktycznie się nie grzeje!!
  •          Małe rozmiary
  •          Niewielkie zniekształcenia sygnału wyjściowego do wejściowego

Test praktyczny:

Jako zasilania możemy użyć zasilacza komputerowego(złącza 12V). Głośniki musza być o impedancji 4 lub 8 Ohm. Sygnał audio na wejście może pochodzić z dowolnego źródła: komputer, odtwarzacz MP3.

Kup wzmacniacz!